ساخت تابلوهای کنترل سنکرون ، اتوماتیک و دستی دیزل ژنراتور


تابلو کنترل الکتریکی چیست؟

تابلو کنترل الکتریکی وظیفه کنترل و هماهنگی بین یک یا چند دیزل ژنراتور با هم و یا برق شهر را در حالتهای مختلف کارکردی دارد.

تابلو کنترل با توجه به کارکرد به سه گروه تابلو کنترل دستی (Manual) ، تابلو کنترل اتوماتیک (Emergency) ، تابلو کنترل پارالل (Synchronize) طبقه بندی میشود.

تابلو پارالل (Synchronize) : تابلو پارالل یا سنکرون قابلیت اتصال دو یا چند منبع تولید برق (دیزل ژنراتور) به یکدیگر و یا با برق شهر را دارد. در این حالت امکان تقسیم بار بین دیزل ژنراتورها برای انعطاف پذیری بیشتر مجموعه وجود دارد. این تابلو امکان استفاده از Soft transfer (برگشت برق بدون قطعی) را به شما میدهد.

نکاتی که در هر تابلو کنترل باید به آن توجه شود...؟
1. کیفیت هر تابلو در وهله اول به کیفیت قطعات آن وابسته است. استفاده از قطعات نامرغوب ممکن است موجب بروز خسارتهای جبران ناپذیری بر دیزل ژنراتور و مجموعه شما شود.
برندهای معتبر در زمینه کنترلرها همچون Datakom ترکیه ، DeepSea انگلستان و ComAp چک و در زمینه قطعات قدرت شامل Schneider فرانسه ،ABB ایتالیا ،Muller و زیمنس آلمان است.
• شرکت لیدوما انرژی خلیج فارس تابلوهای خود را با استفاده از برندهای فوق با یک سال ضمانت عرضه مینماید.

2. با توجه به حساسیت قطعات الکترونیکی مقاومت به نفوذ گرد و غبار و آب از دیگر نکات مهم در پروسه ساخت تابلو کنترل است. اهمیت این مسئله سبب تعریف استاندارد IP جهت تابلوهای کنترل شده است. حداکثر دقت در پروسه ساخت باکس تابلو کنترل، استفاه از گلندهای ویژه، نصب نوار دور درب تابلو کنترل، حداقل پیش شرطهای لازم جهت رسیدن به استاندارد مناسب در این زمینه است.
شرایط سنکرون کردن
1. برابری ولتاژها : توسط تغییر شدت جریان تحریک ژنراتورها در نیروگاهها و استفاده از جبران کننده ها در پست ها صورت می گیرد . 
2. برابری فرکانس ها : توسط تنظیم محرک اولیه ژنراتورها صورت می گیرد .
3. برابری فاز اختلاف سطح ها (هم فاز بودن) : برای هر سیستمی که برای اولین بار وارد مدار می شود ، قبل از وارد مدار شدن توسط گروه تعمیرات تست می گردد . این ترتیب تا زمانی که تغییرات اساسی روی شبکه انجام نشود ، برقرار است .
4. برابری حوزۀ دوار : ترتیب صحیح فازها را می توان توسط سه عدد لامپ کنترل نمود . این لامپ ها مابین فازهای هم نام که باید به هم متصل شوند ، بسته می شوند . اگر در این حالت (قبل از پارالل) ترتیب فازها صحیح باشد ، لامپ ها با هم خاموش و با هم روشن می شوند ولی اگر ترتیب فازها غلط باشد ، لامپ ها یکی پس از دیگری خاموش و روشن می شوند